Shadow

Jak zwalczać nieśmiałość w relacjach intymnych?

Nieśmiałość w sferze seksualnej to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Statystyki pokazują, że problem nieśmiałości dotyka zazwyczaj ludzi młodych, którzy w sferze intymnej nie posiadają jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Istnieje jednak sporo bardzo skutecznych sposobów, dzięki którym dość szybko można zlikwidować ten problem. Każdy, kto chciałby przezwyciężyć nieśmiałość w łóżku, powinien zapoznać się z treścią niniejszego artykułu. 

Nieśmiałość w sferze intymnej – problem, który dotyka najczęściej osoby bez doświadczenia seksualnego

Nieśmiałość jest problemem, z którym zmaga się stosunkowo duża liczba osób. Wielu z nas wydaje się, iż jest to problem, który zniknie samoistnie w trakcie dorastania, jednak nie zawsze tak się dzieje. W dorosłym życiu nieśmiałość ma ogromny wpływ na kształtowanie relacji w sferze intymnej. Każda osoba, która zmaga się z nieśmiałością, powinna jak najszybciej coś z tym zrobić. Oczywiście, w przypadku osób niedoświadczonych seksualnie nieśmiałość jest czymś w pełni normalnym. Dopiero wtedy, gdy nieśmiałość uniemożliwia czerpanie radości i satysfakcji z uprawiania stosunku obu partnerom, jest to znak, iż z tym problemem trzeba jak najszybciej coś zrobić. W innym przypadku może okazać się, że szybko dojdzie do rozpadu takiego związku.

Jak walczyć z nieśmiałością w łóżku?

Nieśmiałość w sferze intymnej może być uwarunkowana wieloma zróżnicowanymi przyczynami. Podstawową rolę odgrywa tutaj zazwyczaj wychowanie. W przypadku, gdy tematyka seksu w czyimś domu rodzinnym nigdy nie była poruszana bądź była uważana za coś złego lub gorszącego, to taka osoba jest bardzo mocno podatna na nieśmiałość w sferze seksu. Osoby pochodzące z takich domów często mają spore trudności z czerpaniem odpowiedniej przyjemności z odbywania stosunków seksualnych. Kolejny czynnik, który ma duży wpływ na wystąpienie nieśmiałości w łóżku, to charakterystyka środowiska, w którym się obracaliśmy. Przykładowo: gdy kobieta w dzieciństwie oraz w okresie nastoletnim spotykała się z koleżankami, które do sfery seksu podchodziły w sposób obojętny lub całkowicie niechętny, to może to mieć ogromny wpływ na jej późniejsze zachowania w relacjach intymnych.

Następny element to nasza samoocena. Jeżeli w dzieciństwie byliśmy bardzo często krytykowani przez rodziców, nauczycieli czy znajomych, wówczas może to także mieć spory wpływ na nasze mniemanie o sobie w dorosłym życiu. Wyzbycie się niskiej samooceny może być bardzo trudnym zadaniem. Często okazuje się, że można rozwiązać ten problem wyłącznie dzięki pomocy profesjonalisty, czyli psychoterapeuty. Odzyskanie pewności w sferze seksu przez osobę borykającą się z niską samooceną lub nawet depresją jest niezwykle trudnym i wymagającym zadaniem. Partner lub partnerka powinna okazać swojej drugiej połówce pełne wsparcie.

Akceptacja własnego ciała to podstawa

Każdy z partnerów powinien nauczyć się przede wszystkim akceptować własne ciało. Wydaje się proste, jednak z realizacją jest już nieco trudniej. Aby umieć zaakceptować siebie, należy każdego dnia nad sobą pracować. Ważne jest także pielęgnowanie dobrych, opartych na zaufaniu i zgodzie relacji między partnerami. Kobieta, która nie czuje się atrakcyjna, powinna powiedzieć o wszystkim swojemu partnerowi. W ten sposób mężczyzna będzie siedział co zrobić, aby poprawić jej samoocenę oraz jej satysfakcję z odbywania stosunków seksualnych. Podobnie jest w przypadku mężczyzn. Panowie, którzy naoglądali się filmów dla dorosłych, w których stosunki seksualne trwają wyjątkowo długo i na tej podstawie wyciągają niestosowne wnioski na temat swojej niedoskonałości, powinni uzmysłowić sobie, że dobry seks może trwać nawet kilka minut, a rozmiar penisa wcale nie pełni dla kobiet priorytetowej roli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *