Shadow

Czym są grudki perliste? Jak można je usunąć?

Grudki perliste prącia są zaliczane do zmian fizjologicznych, które mogą dotyczyć nawet 10-12% mężczyzn, przy czym nieco częściej obserwuje się je u rasy czarnej oraz u mężczyzn nieobrzezanych. Mimo iż grudki nie są objawem choroby, mogą wpędzać w kompleksy i są powodem do wstydu.Grudki perliste mogą być bowiem dobrze widoczne, przez co wielu mężczyzn szuka sposobu na pozbycie się nieestetycznych zmian. Warto wiedzieć czym są grudki perliste oraz jak można się ich bezpiecznie pozbyć.

Czym są grudki perliste?

Grudki perliste to potoczna zmiana perlistych grudek prącia, które mogą się pojawiać u mężczyzn w każdym wieku. Zazwyczaj zmiany występują u panów miedzy 20 a 30 rokiem życia, chociaż są obserwowane także u mężczyzn w wieku 50+. Są to niewielkie zmiany, które na ogół nie przekraczają średnicy 1 mm, mogą być jednak większe. Mają białą, cielistą lub perłową barwę i pojawiają się w koronie prącia, a także w zagłębieniu między trzonem prącia, a żołędziom. W dotyku można wyczuć lekko chropowatą konsystencję grudek, która przypomina ziarenka piasku lub drobną kaszkę. Bardzo często zmiany występują w grupach, przypominają niewielkie pęcherze, jednak nigdy nie sączy się z nich wydzielina.

Nie jest znana przyczyna powstawania grudek perlistych, prawdopodobnie są one wytworem nabłonka prącia. Zmiany nie są objawem chorób wenerycznych, schorzeń nowotworowych czy braku higieny – są zmianami fizjologicznymi, które zawierają zdrowe komórki nabłonka. Mimo iż nie powodują niepokojących objawów, wyglądają mało estetycznie, szczególnie że są wyraźniejsze na członku w stanie erekcji. O ile w czasie tradycyjnego stosunku zmiany można spróbować ukryć, z pewnością nie uda się tego zrobić podczas seksu oralnego.

Usuwanie grudek perlistych

Grudki perliste to problem natury estetycznej, dlatego też nie ma skutecznych sposobów farmakologicznego leczenia. W celu usunięcia zmian warto sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. Jest kilka popularnych i skutecznych metod, dzięki którym grudki perliste staną się jedynie wspomnieniem. Warto wybierać metody bezpieczne oraz takie, które zapewniają brak śladów po zabiegu.

Laseroterapia – najlepsze efekty w usuwaniu grudek perlistych przynosi laser. Wiązka lasera o odpowiednio dobranej mocy kierowana jest w miejsca grudek, które zostają w ten sposób usunięte. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezpieczny, pacjenci nie muszą obawiać się problemów z erekcją czy płodnością. W miejscach grudek pojawiają się strupy, które ulegają wygojeniu po około 10 dniach – zabieg nie zostawia widocznych śladów. Po zabiegu przez około 1-3 dni zaleca się powstrzymanie od zbliżeń.

Krioterapia – nowoczesna medycyna estetyczna wykorzystuje ciekły azot do wymrażania tego typu zmian. Niska temperatura sprawia, że grudki perliste ulegają wymrożeniu, naskórek złuszcza się, a one same zasychają i odpadają.

Elektrodesykacja – zabieg polegający na złuszczeniu powierzchni zmian specjalnymi narzędziami, a następnie ich wypaleniu w celu zatrzymania krwawienia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W miejscu grudek pojawiają się strupy gojące się około 10 dni.

Usunięcie chirurgiczne – możliwe jest usunięcie grudek perlistych chirurgicznie. Lekarz wycina zmiany w znieczuleniu miejscowym, jednak metoda ta może pozostawiać blizny oraz zwiększa ryzyko ponownego pojawienia się zmian na prąciu. Zabieg jest bardziej rozległy niż laseroterapia, dlatego też wymaga od pacjenta dłuższej rekonwalescencji – z tego też powodu nie jest zbyt popularny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *