Shadow

Czym grozi mężczyźnie niedobór testosteronu?

Testosteron, czyli męski hormon płciowy, jest niezbędny do zachowania sprawności seksualnej. Jego obecność w organizmie decyduje także o obecności ważnych męskich cech płciowych, takich jak niski ton głosu, szerokie barki i klatka piersiowa, zarost itd. Spadający poziom testosteronu może świadczyć o tym, iż mężczyzna wchodzi w okres andropauzy. Jest to dolegliwość dotykająca mężczyzn, którzy ukończyli 40-ty rok życia. Warto jednak wiedzieć o tym, że znaczny spadek testosteronu w organizmie może również nastąpić w wyniku choroby jąder bądź przysadki mózgowej. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym spowodowany jest niedobór testosteronu w organizmie oraz jakie negatywne konsekwencje wywołuje. 

 

Testosteron – definicja 

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy u mężczyzn. Za jego produkcję odpowiadają jądra oraz mózg. Testosteron w męskim organizmie produkowany jest już w okresie dojrzewania. Około 30-tego roku życia stężenie testosteronu w organizmie mężczyzny zaczyna się sukcesywnie zmniejszać.

Kiedy następuje niedobór testosteronu? Wtedy, gdy organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować odpowiedniej ilości tego ważnego hormonu. Specjaliści nazywają to hipogenitalizmem. Niedobór testosteronu może nieść za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji dla stanu zdrowia mężczyzny. Zmniejszone stężenie testosteronu nie zawsze świadczy o andropauzie. Często jest to na przykład objaw rozwoju choroby naczyń krwionośnych bądź schorzenia serca. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż optymalne stężenie testosteronu w organizmie jest niezwykle istotne m.in. dla zachowania sprawności seksualnej. Mężczyźni, którzy mają mocno obniżony poziom testosteronu, cierpią na zaburzenia wzwodu oraz ogromny spadek libido.

 

Czym spowodowany jest niedobór testosteronu?

Niedobór testosteronu zazwyczaj związany jest z naturalnie postępującym procesem starzenia się. Istnieje jednak zdecydowanie więcej przyczyn niedoboru tego ważnego hormonu płciowego. Warto wiedzieć, że u niektórych niedobór testosteronu może być dziedziczony. Niskie stężenie tego hormonu płciowego może występować od razu po urodzenia bądź pojawić się dopiero w późniejszym okresie życia.

O zmniejszonym poziomie testosteronu mogą świadczyć np. znacznie zmniejszona ilość tkanki mięśniowej z jednoczesnym wzrostem tkanki tłuszczowej. Jest to związane z tym, iż ten hormon odpowiada nie tylko za funkcje płciowe, ale również za regulację poziomu tkanki tłuszczowej. Przejściowy niedobór testosteronu może być związany ze sporym stresem, chorobą bądź niedawno przebytą operacją. Stężenie hormonu wróci do prawidłowego poziomu wtedy, gdy zdiagnozowana oraz zlikwidowana zostanie przyczyna tego stanu rzeczy. 

 

Na czym polega pierwotny niedobór testosteronu?

Niedobór testosteronu może być uwarunkowany uszkodzeniem jąder. Należy pamiętać o tym, że jądra pełnią dość istotną rolę w produkcji tego hormonu płciowego. Częstą przyczyną mniejszej ilości testosteronu (tzw. pierwotny niedobór testosteronu) w organizmie jest też zespół Kinefeltera. Jeżeli pacjent choruje na nowotwory, to także może przyczynić się do mniejszego stężenia tego męskiego hormonu płciowego w organizmie. W największym stopniu na obniżenie ilości testosteronu w organizmie wpływa radioterapia oraz chemioterapia.

 

Wtórny niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu może też wynikać z dysfunkcji w działaniu pewnych części mózgu. Mowa tutaj przede wszystkim o przysadce mózgowe oraz o podwzgórzu. Te narządy odpowiedzialne są za wytwarzanie hormonów stymulujących jądra do tego, by wytwarzały testosteron. Specjaliści określają tę dolegliwość jako wtórny niedobór testosteronu.

U mężczyzn ze wtórnym niedoborem testosteronu jądra funkcjonują w sposób prawidłowy, jednak nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości testosteronu z powodu problemów z działaniem przysadki mózgowej i podwzgórza. Inna choroba, która może przyczynić się do znacznego deficytu testosteronu, to AIDS. Na zmniejszenie produkcji testosteronu wpływa też zażywanie określonych leków – opiatowych środków przeciwbólowych oraz leków hormonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *