Shadow

Brak ochoty na seks po porodzie-przyczyny i sposoby na poradzenie sobie z problemem

Poród, a także sam okres ciąży jest dla kobiety i jej organizmu prawdziwym wyzwaniem. W jej ciele nie tylko rozwija się nowe życie, ale przede wszystkim dochodzi do szeregu zmian i prawdziwej burzy hormonów, która może być prawdziwie ciężka do okiełznania. Nie da się ukryć, że samo ciało kobiety po porodzie ulega wielu zmianom, przez co panie nie czują się już tak atrakcyjne jak przed okresem ciąży i porodu. Nie mniej jednak, potrzeba czasu na to, by wszystko wróciło do normy, jednak ochota na seks i libido partnerki może znacznie się obniżyć. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego po porodzie kobiety tracą ochotę na seks?

Kobiety po porodzie znacznie tracą ochotę na seks i jest to niezbity i niepodważalny fakt. Należy jednak na przyczyny spadku libida spojrzeć dwojako. Możemy bowiem wymienić przyczyny zewnętrzne, do których zaliczymy:

  • brak zaangażowania ze strony partnera- partner może okazać się niezbyt dobrym kochankiem i choć zabrzmi to dość brutalnie, jest to prawda. Problemy z tym, żeby poznać potrzeby kobiety po porodzie, są niezwykle popularne, a mężczyźnie często nie mogą sobie z nimi poradzić.
  • zmęczenie- panom wydaje się to wręcz abstrakcyjne, jak kobieta może odczuwać zmęczenie po porodzie nawet przez długie miesiące? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Trudno mieć ochotę na seks, kiedy panie wręcz usypiają na stojąco
  • depresja poporodowa- to częsta przypadłość wśród pań po porodzie. Odczuwają one bowiem całkowicie obniżony nastrój i nie mają ochoty na seks. Nie obwiniajcie się więc za to. Często zdarza się to po narodzinach dziecka, nawet znacznie częściej niż nam się to wydaje.
  • buzujące hormony- hormony w ciąży wariują szczególnie po poradzie, nie oszukujmy się, wpłynie to znacząco na kobiece libido. By ochota na seks wróciła, poczekaj więc aż twoje hormony się uspokoją, a wszystko wróci do normy.
  • ból podczas współżycia po porodzie- zdarzyć się może, że pierwsze próby współżycia, zaraz po porodzie mogą okazać się niezwykle bolesne dla kobiety. Partner wówczas nie powinien zachęcać jej do ponownych prób. Może się to wiązać np. z ciągle bolącą blizną, a także napięciem w kroczu, a nawet w obliczu bakteryjnego zakażenia.

Do tego typu problemów, możemy zaliczyć też te o podłoży psychologicznym. Należą do nich:

  • problemy w związku- nieporozumienia wynikające z obniżonego nastroju, brak wsparcia partnera, a także złość i frustracja skutecznie zabiorą partnerce ochotę na seks.
  • brak akceptacji własnego ciała- ciało kobiety po porodzie znacznie się zmienia, a sama ona może mieć problemy z akceptacją tych zmian. Nieocenione jest tu wsparcie partnera, który powinien wspierać partnerkę i zapewniać ją o tym, że jej ciało mimo zmian, jest wciąż piękne i atrakcyjne dla niego.
  • trauma poporodowa- to niezwykle ciężki przypadek. Poród wiąże się z ogromnym bólem, po którym ciężko od razu wrócić do pełnej równowagi psychicznej. Zwykle czas jest wstanie uleczyć rany, nie mniej trudno jest w takiej sytuacji mieć ochotę na seks. Bądź więc cierpliwa i daj sobie czas.

Jak poradzić sobie z brakiem ochoty na seks po porodzie?

Niestety, ciężko jest wskazać tu na jedną właściwą metodę poradzenia sobie z tym, co czuje kobieta po wydaniu na świat dziecka. Najlepszą metodą jest po prostu danie sobie czasu, a także przeczekanie do momentu, w którym wszystko wróci do normy. Niezbędne jest także wsparcie ze strony partnera i bliskich osób. Jeśli jednak zmiany w psychice kobiety posunęły się do tego stopnia iż nie czuje się ona na siłach, by sama uporać się z traumą, warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *